Bosweliia serrata (kadidlo)

01.06.2018

image

Kadidlovník pílovitý (Boswellia serata) je strom, ktorý síce nevyniká svojim vzhľadom, ale pod jeho kôrou sa ukrýva cenná živica nazývaná kadidlo. Kadidlo (olibanum alebo frankincense) je vonná živica. Používa sa v kombinácii s myrhou a balzamom a pri pálení vydáva korenistú vôňu. Využíva sa často pri rôznych náboženských obradoch aj pri meditáciách.

Svoje neodmysliteľné miesto mala živica kadidlovníka už v staroveku, kedy sa používala na balzamovanie a pri obradoch. Ale jeho liečivý potenciál využívali aj starí Egypťania, tradičná indická či ajurvédska medicína.

V dnešnej dobe je kadidlovník a kadidlo považované ako výživový doplnok, ktorý pomáha pri rade civilizačných chorôb. Extrakt z živice kadidlovníka obsahuje mnoho účinných látok ako sú terpény, ale hlavne boswellové kyseliny, ktoré sú známe pre svoje protizápalové a dezinfekčné vlastnosti. Boswellové kyseliny majú porovnateľný efekt s kyselinou acetylsalicylovou v aspiríne, ale nedráždi tráviaci trakt a neriedi krv.
 

Najdôležitejšou účinnou látkou kadidle je 11-keto kyselina boswellová KBA a AKBA, ktorá inhibuje enzým 5-lipooxygenázu a tým predchádza ochoreniam srdca, mŕtvici, onkologickým ochoreniam a aj Alzheimerovej chorobe.

Mnohé vedecké štúdie sa zameriavajú na možnosť liečenia artritídy a osteoartritídy kyselinou botswellovou. Tá pôsobí v tele podobne, ako nesteroidné antirevmatiká, ale protože neinhibuje produkciu cyklooxygenáze-1 (COX-1), nemá dráždivé a poškodzujúce účinky na sliznice, které spôsobuje dlhodobé užívanie nesteroidných antirevmatík.

Protizápalový účinok kyseliny botswellovej je epigenetický, čo znamená že kyselina botswelová ovplyvňuje aktiáciu génov, ktoré spôsobujú zápalové procesy.
 

Kadidlovník pílovitý sa využíva na liečbu artrózy, artritídy a opuchov kĺbov. Potláča zápalové črevné ochorenia a výborne sa osvedčila pri chronických hnačkách. Pomáha na zápaly zubov, koreňov a ďasien.

Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a zamedzuje ukladaniu lipidov na steny tepien, čím chráni kardiovaskulárny systém. Boswellia blahodarne pôsobí tiež na astmu. Ukázalo sa, že chráni aj mozgové bunky pred zničením.

Kyselina boswellová povzbudzuje činnosť lymfatického systému, čo ocenia ženy, ktoré trápi celulitída.

Z kozmetického hľadiska je veľmi dôležitý pozitívny účinok extraktu Boswellie na pleť. Vyhladzuje drobné vrásky, navracia pleti pružnosť a redukuje produkciu kožného mazu.

Bosweliu nájdete va našich unikátnych sprejoch Activ Boswelia spray a Activbody spray
 

Zdroje:

Simla B. 2005. Phytochemical investigations on Boswellia species. Dissertation. University of Hamburg, Germany. Pp.256

Paul M. 2012. Chemotaxonomic investigations on resin of the frankiscense of Boswellia serrata. Dissertation. Saarland University, Germany. Pp. 245

Tucker AO. 1986. Frankincense and Myrrh. Economic Botany 40(4):425-433

Safayhi H, Mack T, Sabieraj J, Anazodo MI, Subramanian LR, Ammon HP. 1992. Boswellic acids: novel, specific, nonredox inhibitors of 5-lipoxygenase. J Pharmacol Exp Ther 261(3):1143- 1146.

Ernst E. 2008. Frankincense: systematic review. BMJ 337:a2813

Ammon HP. 2006. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med 72(12):1100-1116.

Shah BA, Qazi GN, Taneja SC. 2009. Boswellic acids: a group of medicinally important compounds. Nat Prod Rep 26(1):72-89.


Bosweliu nájdete va našich unikátnych sprejoch Activ Boswelia spray a Activbody spray

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.