Maca

image

Maca je stará liečivá bylina, z ktorej sa využíva najmä koreň podobný reďkovke. Maca, alebo tiež Lepidium meyenii rastie v peruánskych Andách a je známa už viac ako 2000 rokov.

Rastie vo výške asi 4 až 5-tisíc metrov. Maca je hľuzovitá rastlina patriaca do čeľade Brassicaceae, jej koreň má farbu podobnú zemiaku a sladkastú chuť.

 • Prírodný adaptogén.
 • Pre mužov aj ženy.
 • Podpora sexuálnej výkonnosti a plodnosti.
 • Zdroj telesnej aj duševnej energie.

Maca (Lepidium meyenii walp/ Žerucha peruánska/Peruánsky ženšen) je rastlina, ktorá rastie vo vysokých nadmorských výškach v pohorí Ánd v Peru. Darí sa jej aj napriek silnému vetru, mrazu či vysokým teplotám.

Prežíva nasávaním živín (minerály, vitamíny, aminokyseliny) zo skalnatej pôdy.

Hovorí sa, že dodáva energiu, zvyšuje výkonnosť mozgu, vytrvalosť (pri športe aj sexe), zvyšuje výdrž, libido, plodnosť a zlepšuje celkový zdravotný stav. Vyrovnáva hladinu hormónov ( u mužov aj žien), znižuje stres a úzkosť. Stabilizuje náladovosť a depresie. Zlepšuje zdravie zubov a kostí, posilňuje vlasy a znižuje ich vypadávanie. Zmierňuje príznaky menopauzy a PMS. Koreň Maca je dobre známy, lebo pomáha s hormonálnou nerovnováhou, ktorá často prispieva k zlepšeniu symptómov PMS a menopauzy, to sa spája aj s kontrolou hladín estrogénu u žien s PCOS (polycysticky ovariálny syndróm). Okrem toho koreň Maca čistí pleť od akné a škvŕn, napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán.

Maca je bohatá na vitamíny B, C, E, vápnik, zinok, železo, horčík, fosfor a aminokyseliny.

Hľuza nachádzajúca sa medzi koreňmi a stopkou môže mať rôznu farbu, krémovú, žltú, červenú, zelenú, modrú, fialovú, alebo čiernu.

Kontraindikácie pri používaní koreňa Maca:

Nepoužívajte ho, ak ste tehotná, alebo dojčíte. Nepoužívajte ho, ak máte rakovinu súvisiacu s hormónmi.

Používajte ho opatrne, ak máte problémy so štítnou žľazou. Svetlejší koreň potláča prijímanie jódu, zatiaľ čo tmavý obsahuje jód vo svojej prirodzenej forme. Ak ho začínate požívať, začnite s menším množstvom, nie viac ako ½ – 1 čajovú lyžičku denne! Priemerná denná dávka je 1 polievková lyžica. Berie sa niekoľko dní po sebe, po ktorých nasleduje niekoľko dní abstinencie. Nadmerná konzumácia môže narušiť hladinu hormónov vo vašom organizme.

Už prví španielski bádatelia v južnej Amerike si všimli, že Maca napomáha zvyšovaniu plodnosti a má aj povzbudzujúci účinok. Od tej doby si udržovala reputáciu aj vďaka zvyšovaniu energie. Čo je ale zaujímavé, v porovnaní s čajom alebo kávou, Maca „netlačí“ na nadobličky. Toto zvyšovanie energie Macou je rovnomerné a trvalé. Tvrdí sa, že Inkskí bojovníci konzumovali Macu vždy pred bojom, aby si tak zlepšili zdatnosť. Nedávne štúdie dokázali, že Maca zvyšuje výdrž vo vytrvalostných pretekoch a pomáha budovať svalstvo. Sú aj užívatelia, ktorí sú profesionálni a poloprofesionálni atléti a doslova básnia o tom, ako Maca podporuje ich optimálny výkon.

V rôznych individuálnych testoch preukázala Maca pozitívne výsledky aj na znižovanie príznakov syndrómu chronickej únavy. Medzi pôvodnou peruánskou populáciou bola Maca tradične považovaná za silné afrodiziakum. Maca pôsobí na zvýšenie libida u mužov a žien. Jedna štúdia preukázala, že Maca môže pomôcť mužom prekonať problémy s erektílnou disfunkciou. Najviac zdokumentovaným tradičným použitím Macy je na zvyšovanie plodnosti tak u ľudí, ako aj u zvierat. Inkskí farmári ju používali už pred tisíc rokmi na zväčšenie ich statkov. Presnejšie sa preukázalo, že čierna Maca zvyšuje počet spermií a ich objem. Taktiež bolo preukázané, že červená Maca vyrovnáva ženský hormonálny systém a ovulačný cyklus. Tieto účinky môžu súvisieť aj s prítomnosťou aktívnych aromatických izotiokyanátov v Mace.


Maca na reguláciu hormonálnej rovnováhy

Maca obsahuje množstvo aminokyselín, ktoré sú stavebnými jednotkami hormónov. Výskum potvrdil, že pravidelná konzumácia Macy môže vyvažovať hormóny u mužov a rovnako aj u žien. Maca neobsahuje hormóny, ale stavebné jednotky z ktorých ich telo dokáže vyrobiť. Keďže hormóny ovplyvňujú množstvo aspektov zdravia, vyvážený a zdravý endokrinný systém môže viesť k mnohým zdravotným zlepšeniam.

Maca na liečbu depresie

Pravidelne konzumovaná Maca pozdvihuje emocionálnu náladu. Je to pravdepodobne vďaka pôsobeniu bohatej výživy vnútri koreňa, kombinovanej s jeho schopnosťou vyrovnávať hormóny a vďaka jedinečným zlúčeninám, ktoré sa nazývajú macamidy. Nedávno bolo v dvoch štúdiách preukázané, že Maca znižuje skóre v seba hodnotiacich škálach depresie a úzkosti.

Maca na zmiernenie úzkosti a stresu

Jedno z najzaujímavejších tradičných využití Macy je, že bola prídavkom špeciálnych čajov počas tanečných ceremoniálov, aby pomohla nabudiť a zároveň uvoľniť účastníkov. Posledné štúdie taktiež hovoria o tom, že pozitívne vplyvy Macy na náladu vedú k zníženiu seba vnímanej úzkosti a stresu. To robí Macu veľmi jedinečnou aj v tom zmysle, že zvyšuje energiu bez spôsobovania akéhokoľvek druhu stresu.

Maca na menopauzu

Jedným z najčastejších dôvodov užívania Macy peruánskej je to, že zmierňuje príznaky menopauzy. Veľa užívateliek zaznamenalo výrazné zníženie návalov tepla a nočného potenia práve po pravidelnom užívaní Maca prášku. To je vďaka úžasnej schopnosti Macy vyrovnávať hladinu hormónov.

Maca na zdravú myseľ a sústredenie

Vďaka schopnosti dodávať energiu a povzbudzujúcim účinkom, Maca taktiež podporuje zdravú myseľ ako aj schopnosť sústrediť sa. Keď máte viac práce v kancelárii alebo v sklade, dajte si extra dávku Macy. Dokážete sa tak lepšie sústrediť na prácu a zároveň jasne myslieť. Pre tento účel sa odporúča červená Maca a čierna Maca.

Maca pre lepšiu pamäť a ľahšie učenie

Experimentálne štúdie (v experimentálnych modeloch so zvieratami) potvrdzujú, že čierna odroda Macy má blahodárne účinky na učenie a pamäť. Čierna Maca zlepšuje učenie a pamäť viac ako Maca inej farby. Maca je bezpečná pre deti aj dospelých a je výbornou súčasťou študentskej stravy.

Maca na zlepšenie krvného obehu

Jedna z najzaujímavejších vlastností Macy je, že viditeľne zlepšuje krvný obeh a tým znižuje anémiu a urýchľuje čas hojenia rán. Ľudia, ktorí sa liečia na krvný tlak, by sa mali pozorne sledovať, keď začnú konzumovať Macu, pretože tá im ho môže znížiť.

Maca na rast vlasov

Na túto tému nebolo doposiaľ uskutočnených veľa výskumov, ale tradične bola Maca využívaná na stimuláciu rastu vlasov a rovnako aj na prevenciu ich straty.

Maca na akné

V situáciách kde akné súvisí s nerovnováhou hormónov, môže byť konzumácia Macy rovnako účinná ako klasická liečba akné. Samozrejme, keďže Maca je potravina s doposiaľ neobjavenými vedľajšími účinkami, je pre telo oveľa jednoduchšie spracovať ju než lieky na akné založené na chemickej báze. Viacerí užívatelia hlásili pozitívne výsledky pri užívaní koreňa Maca na akné.

Maca na zlepšenie tónu pleti

Bežná spätná väzba od užívateľov sa týka aj vylepšenia tónu ich pleti pri pravidelnom požívaní Macy. Je to pravdepodobne vďaka silnému nutričnému obsahu a schopnosti Macy vyvažovať hormóny.

Maca na silné zuby a kosti

Všetky farebné druhy Macy sa spájajú so zvýšením hustoty kostí. Je to zapríčinené zrejme vysokým pomerom bio dostupného kalcia. Konkrétne u čiernej Macy sa v testoch z roku 2009 zistilo zvyšovanie hustoty kostí a ich pevnosti.

Maca na nabratie svalovej hmoty (celkovej váhy)

Jeden z trendov je, že sa predáva stále viac a viac Maca produktov naturálnym kulturistom a atlétom. Vznikol preto aj prieskum zameraný na účinky konzumácie Macy spojené s posilňovaním a atletikou.

Maca na osteoporózu

Nedávny výskum vykonaný na myšiach s ovarectomiou (s odstránenými vaječníkmi) potvrdil, že Maca vylepšuje stav tak osteoporózy rovnako ako aj osteoartritídy.

Maca na štítnu žľazu

Maca preukázateľne stimuluje funkciu štítnej žľazy a je to pravdepodobne spôsobené schopnosťou Macy vyvažovať hormóny. Maca obsahuje jód, ktorý môže ovplyvniť funkciu štítnej žľazy.

Maca na vylepšenie kriviek

Pravidelné užívanie Macy môže vylepšiť ženské krivky, ale len za predpokladu, že ju skombinujete s vhodným cvičením. Spätná väzba od užívateľov vrátane aj niekoľkých naturálnych kulturistov je, že Maca im naozaj pomáha vyformovať ich krivky. Môže sa stať, že všetky úspechy sú výsledkom cvičenia a nie Macy? Je to nepochybne možné, ale Maca môže jednoznačne pomôcť.


Účinky Macy na ženy

Hlavné dôvody prečo ženy konzumujú Macu:

 • Budovanie svalstva (Čierna Maca)
 • Nárast energie
 • Zvýšenie vytrvalosti
 • Zvýšenie libida (Červená Maca)
 • Zvýšenie plodnosti (Červená Maca)
 • Rast vlasov
 • Vylepšenie tónu pleti
 • Formovanie kriviek
 • Vyrovnávanie hormónov počas menopauzy (Červená Maca)
 • Prevencia osteoporózy
 • Podpora zdravia štítnej žľazy
 • Zlepšenie sústredenia a zdravej mysle
 • Liečba depresie


Účinky Macy na mužov

Hlavné dôvody prečo muži konzumujú Macu:

 • Budovanie svalstva (Čierna Maca)
 • Nárast energie
 • Zvýšenie vytrvalosti
 • Zvýšenie libida a prekonávanie erektilnej disfunkcie
 • Zlepšenie plodnosti (Čierna Maca)
 • Rast vlasov
 • Zdravie prostaty (Červená Maca)
 • Silné zuby a kosti
 • Zlepšenie sústredenia a zdravej mysle
 • Liečba depresie


Macu nájdete va našich produktoch Activlife spray a Macacoffee.

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.