Cordyceps

26.11.2017

image

Čo je Cordyceps a prečo je v čínskej medicíne taký vzácny?

Na svete existujú poklady medicíny, ktoré ľudia v západnom svete nepoznajú, no v tradičnej čínskej medicíne ich hodnotu poznajú už dlhú dobu a vyvažujú ich zlatom. Presne takým pokladom je aj huba Cordyceps. Prečo je taká vzácna?

Cordyceps
je považovaný za liečivú hubu, ktorá zvyšuje energiu, stimuluje imunitný systém a pôsobí ako celkové tonikum na telo. Je to jedna z viacerých slávnych čínskych húb, ktorá získala pozornosť na Západe za posledných niekoľko desaťročí. V Číne a Tibete sa používa viac ako 1200 rokov pre jeho liečivé účinky. Číňania veria, že pôsobí liečivo na všetky ochorenia a je oficiálne uznávaný Čínskou tradičnou medicínou a Tibetskou medicínou. Jeho výskyt v modernej medicíne jeho účinok tiež potvrdzuje (tieto tvrdenia neboli ohodnotené Štátnym ústavom na kontrolu liečiv a potravín, pretože produkt nie je určený na diagnostikáciu, liečbu a prevenciu chorôb.)


Prečo je Cordyceps taký vzácny? Divoký Cordyceps sinensis rastie na jednom mieste – na tibetskej plošine. Jedná sa o vysoko položenú oblasť, ktorá pokrýva časti Tibetu, Číny, Indie, Nepál, a Bhutan. Huba je ukrytá pod zemou, takže sa objaví v tráve ako tenká, hnedá tyčinka. Ľudia, ktorí zbierajú divoký Cordyceps, to nerobia pre zábavu, ale pre peniaze. Zber Cordycepsu je veľmi dôležitým zdrojom príjmov pre ľudí žijúcich vo vidieckych osadách v Tibete. Ako huba rastie v popularite, ale rastie aj v cene. Zvýšený dopyt spôsobil výrazne zvýšenie cien za Cordyceps. Je ozajstným klenotom.

Účinne posilňuje obličky, v ktorých máme ukrytú životnú energiu. Nie je veľa produktov v tradičnej čínskej medicíne, ktoré doplňujú a rozhojňujú esenciu obličiek, bez toho aby zároveň pritom neoslabovali iné orgány. Cordyceps tieto vlastnosti spĺňa a vzhľadom ku svojim neobyčajným schopnostiam regeneruje náš organizmus, vyčerpaný buď chorobami a liekmi alebo fyzickou či duševnou prácou (doslova nášmu telu dobíja baterky). Rovnako aj pre zdravého človeka je vhodný pre udržiavanie zdravia . V Číne sa totiž Cordyceps užíva aj všade tam, kde západná medicína nasadzuje lieky najťažšieho kalibru ako sú napríklad hormonálne kortikoidy. Okrem toho pomáha pri dýchacích ochoreniachbronchitíde, pneumónii, astme, tuberkolóze, srdcovocievnych ochoreniach, ateroskleróze, infarkte, cystitíde a
celkovej slabosti. Jeho účinky pomáhajú aj pri ochoreniach pečene a chorobách krvi (pri Verlhofovej chorobe). Pomáha aj pri autoimunitných ochoreniach, reumatizme, hypoimúnnych stavoch a dokonca aj pri chrípke. Je dôležitý aj pre celkovú detoxikáciu organizmu.


 

Cordyceps prírodné antibiotikum

Cordyceps sa používal na liečbu už 5000 rokov pred Kristom. Verilo sa, že je to huba nesmrteľnosti. Ajurvéda klasifikuje cordyceps ako liek na posilnenie zdravia a dodanie vitality. Čínska tradičná medicína ho zase popisuje ako prírodne antibiotikum a všeliek. Je opisovaný ako všeliek na všetky choroby, pretože má povzbudzujúce a posiľňujúce účinky, dodáva energiu, zlepšuje apetít, libido, výkon a zlepšuje spánok.

Cordyceps a účinky

Použitie tejto neobyčajnej huby je rôznorodé. Niektorí ju používajú na zvýšenie sexuálnej aktivity a potencie. Tí, ktorí trpia na cukrovku tvrdia, že znižuje hladinu glukózy v krvi. Vo východnej medicíne sa používa na liečbu rakoviny v kombinácií s reishi (ganoderma), koreňom zázvoru a ginkom. Niektorí hlavne v ajurvéde pridávajú aj kurkumu.

Ďalší liečitelia potvrdzujú mnohé účinky na zdravie.

Cordyceps Sinensis Účinky:

  • Rakovina
  • Bronchiálna astma
  • Bronchitída
  • Cukrovka
  • Kašeľ
  • Prechladnutie
  • Poruchy erekcie a potencia
  • Hepatitída

Cordyceps a štúdie

Mnohí vedci neustále študujú účinky cordycepsu pri mnohých ochoreniach. Niektoré klinické štúdie preukázali účinky pri ochoreniach pečene, ľadvín, pri cukrovke a ochoreniach srdcovocievneho systému. Okrem toho niektoré štúdie testovali účinky na imunitu, čo potvrdilo jeho účinky pri niektorých rakovinových ochoreniach. Hlavný mechanizmus sa dosahuje cez bioaktívne polysacharidy.

Najnovšia štúdia poukázala, že pravidelná konzumácia cordycepsu pomáha znižovať vysoký krvný tlak.

Záver

V budúcnosti budú prebiehať ďalšie štúdie o ktorých vás budeme informovať. V každom prípade cordyceps je neobyčajná huba, ktorá každodennou konzumáciou nielenže zlepšuje imunitu, ale je aj prevenciou mnohých ochorení.

Hubu cordyceps nájdete v našich produktoch Activ 3 čokoláda, Activ 3 čierna rýbezľa , Cordycoffee a Activcordyceps.

Používame cookies zo služieb tretích strán na marketingové aktivity a na to, aby sme vám mohli poskytnúť lepší zážitok. Prečítajte si o tom, ako používame súbory cookie a ako ich môžete ovládať kliknutím na „Privacy Preferences“.